Bez kategorii

TEN FILM NAUCZY WAS WALKI O WŁASNE MARZENIA LEPIEJ NIŻ WSZYSCY TRENERZY ROZWOJU OSOBISTEGO NA ZIEMI

Wiecie co wkurwia mnie najbardziej? Ludzie, którzy zarabiają na tym, mówiąc innym, jak mają żyć. Ludzie, których sukcesem życiowym jest to, że uczą innych o swoim sukcesie. Tym, który wynika z tego, że… opowiadają o swoim sukcesie. Bo zarabiają na tym kupę siana.
Jeśli tak wygląda sukces, wybaczcie mi, ale ja to delikatnie rzecz ujmując pierdolę.

YO…

W 2002 roku miałem grubo ponad 6 lat. Niewiele. Ale na szczęście wystarczająco dużo, żeby pamiętać film, na który mój tata zabrał mnie do kina wbrew woli mamy. Wtedy w ogóle go nie rozumiałem. Nie podobał mi się. Ale gdyby nie on, prawdopodobnie nie byłoby mnie tutaj, prawdopodobnie także nie podjąłbym wielu istotnych dla mojego życia decyzji.

Zasadniczo gdyby nie fakt, że poszedłem wtedy z moim ojcem na ten film, to prawdopodobnie nie wróciłbym do niego z takim ogromnym sentymentem siedem lat później. I nie byłoby tego tekstu.

FILM O PRZEŁAMYWANIU BARIER

Etnicznych, społecznych, kulturowych oraz tych, które ograniczają nasz umysł. Jeśli miałbym szczerze i w paru zdaniach podsumować czym ten film był dla mnie samego, to napisałbym chyba:

Żadne inne kino nie dało mi takiego kopa w tyłek jak ten film. Nic przed nim i nic po nim nie zmusiło mnie do walki o swoje życie, marzenia i idee tak skutecznie, jak te półtorej godziny. Przed nim było wiele filmów, po nim nie ma już nic.


Zatrzymaj się na moment!

Przypominam o zasadzie wspólnego zaangażowania. Im częściej będziecie udostępniać moje teksty oraz jeszcze konkretniej angażować się w rozpowszechnianie słowa bożego (mojego), tym częściej będą pojawiać się nowe, bardziej dopieszczone wpisy. Dlatego nie bądźcie samolubami i podzielcie się tym tekstem ze swoimi znajomymi!


 

KTO POWIEDZIAŁ, ŻE PAPIEŻEM MUSI ZOSTAĆ WŁOCH?

Przez blisko 500 lat urząd ten piastowali jedynie Włosi. Wcześniej także nie było wielu papieży z poza włoch. Wieczorem 16 października 1978 roku Polak pokazał, że jednak można.
Kto także powiedział, że czarny nie może zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych? Obama został. Czy kobiety muszą być jedynie inkubatorami lub jak kto woli ‚pojemniczkami na spermę’? Ruch feministyczny pokazał środkowy palec tego typu przekonaniom i od lat walczy o pełne równouprawnienie kobiet. Bo jest o co walczyć.
I kto w końcu powiedział, że raperem nie może zostać biały? Dziś dla nas to coś normalnego. 20 lat temu było to jedynie mrzonką.
Historia jasno pokazuje nam, że nic nie musi być stałe. Że jeśli coś na boli lub nas poniża, to należy to zmienić. I przede wszystkim MOŻNA to zmienić.
Ten film jest częścią historii. Muzyki, światowej kultury, ruchów społecznych w Stanach, mojej.

Ten film to Ósma Mila.

Jeśli myślałeś kiedyś, że nie możesz czegoś osiągnąć, bo wychowujesz się w trudnych warunkach, nie w tym mieście, w którym trzeba, bo Twoi rodzice nie mają pieniędzy… obejrzyj właśnie ten film. To nie historia jakiegoś tam chłopaka, który został wykreowany przez scenarzystów, a jego losy zostały spisane na kartce, chwilę przed rozmową z przyszłymi producentami. To przykład jednego z setek… jednego z tysięcy muzyków, których wychowała ulica. Ludzi, którzy żyli w gnoju, totalnym ubóstwie, a jednak mimo to, poprzez mikrofon, poprzez swój głos, poprzez setki zapisanych kartek, udało im się wyrwać z tego śmierdzącego szczynami bagna.

To historia o walce z każdą z możliwych przeciwności losu. Mówisz, że jest Ci trudno, bo tak jak śpiewał Eripe w jednym ze swoich kawałków, ‚tata bije mamę’? Cóż, on prawdopodobnie przynajmniej przynosi pieniądze do domu. Niektórzy natomiast muszą wychowywać się bez ojca i katują bez ustanku piosenkę ‚papaoutai’. Jak Eminem, jak miliony innych dzieciaków czy w końcu jak ja. Mówisz, że jest ciężko, bo nie macie forsy?
Cóż, wyobraź sobie, że moja mama, gdy byłem mały, wychowywała mnie za 1417 zł. Netto. Próbując za to utrzymać mnie, siebie, opłacać wszystkie rachunku, przedszkole i od wielkiego dzwonu kupując mi ubrania. O sobie nawet nie myślała.
Twierdzisz, że urodziłeś się w złym miejscu i nie ma tutaj szansy na rozwój? Pomyśl o tych wszystkich dzieciakach, które muszą przeżyć za dolara dziennie. Bez czystych ubrań, bez bieżącej wody, często na ulicy. Obudź się kurwa! Żyjesz w dobie internetu, możesz skontaktować się z ludźmi po drugiej stronie kuli ziemskiej w ciągu ułamka sekundy. Nadal wydaje Ci się, że jest źle?

Jeszcze raz, włącz sobie Ósmą Milę i zobacz, gdzie znaleźć w sobie siłę by stanąć w kolejce po swoje.
Bo ten film, to świetny przykład tego, jak nauczyć się podnosić, kiedy upadasz po raz setny. Wtedy, gdy jest najciężej. Kiedy robisz to po raz kolejny i kolejny, a mimo to znów walisz czachą o glebę. To opowieść o tym, że nawet, gdy nie masz grosza przy dupie, wszyscy są przeciwko Tobie, Twoja dziewczyna to kurwa, a jedynym Twoim dobytkiem jest czarny worek, pełen schodzonych ubrań i stary discman, to nawet pomimo tego, możesz zrealizować swoje marzenia. Możesz stać się tym, kim zawsze chciałeś być.
Raperem, pisarzem, aktorem, podróżnikiem, fotografem, politykiem, drwalem, astronautą…

Musisz tylko podjąć walkę. Masz jeden strzał i pamiętaj o tym, że po upadku mama nie ugotuje ci na pocieszenie spaghetti. Jesteś tylko Ty sam i okazja, która przed tobą stoi. Skorzystasz?


Aha, prawie bym zapomniał – kliknij TUTAJ like’a, a od dziś i ty, i ja będziemy szczęśliwi. Możesz także zacząć obserwować mnie na moim PROFILU PRYWATNYM i dzięki temu jako pierwszy będziesz dostawał informacje o najnowszych wpisach.
Przypominam jednocześnie, że każdy wulgarny, chamski czy choć trochę niemiły, względem mnie lub moich czytelników, komentarz zostanie natychmiast usunięty. To mój dom i to mi ma być tutaj wygodnie.

Poprzedni post Następny post

Mało? Mam dla ciebie parę propozycji: