zbiory komórek

JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE TAK JAK DAWNIEJ

”Nic dwa razy się nie zdarza… i nie zdarzy.”

Już nigdy nie przeżyję swojej pierwszej miłości. Ani swojego pierwszego koncertu. Nie pojawię się także pierwszy raz nad morzem i nie poczuję już tego samego, co czułem te 13 lat temu. Nigdy też nie napiszę już swojego pierwszego tekstu. Nie ucieszę się z pierwszego komentarza. Nie poznam na nowo albumu ”Wish you were here” i nie przesłucham go w drodze z cmentarza, tuż po pogrzebie wujka. Nigdy nie poczuję już mocy pierwszego pocałunku. Nie spojrzę na Nią po raz ostatni. Nie złapię swojego pierwszego oddechu pod wodą.

Nie poczuję zapachu pierwszej porażki.

Nie spróbuję znów blanta palonego po studencku razem z przyjaciółmi na plaży we Włoszech, gdy miałem 15 lat. Nie pojadę znów do Lublina do drugiej dziewczyny, którą kochałem. Nie poczuję już tych emocji, które towarzyszyły mi podczas wakacji lata 2013. Zostawiłem te wspomnienia za sobą.

Ale to nie znaczy, że nic mnie już nie czeka. Nie oznacza to, że wszystko, co piękne już przeżyłem.

ŻYCIE SCHOWANE W PRZESZŁOŚCI

Ludzie mają tendencję do mówienia, że dawniej było lepiej. Uwielbiają rozsmakowywać się w melancholijnych chwilach, nakręconych wokół rozmyślań odnośnie przeszłości. Wydaje im się, że to, co było, jest – i już zawsze będzie – piękniejsze od tego, co może ich jeszcze spotkać. Oglądają zdjęcia i wmawiają sobie, że ”tamte czasy… ich czasy, już dawno przeminęły”.

Takim ludziom współczuję z całego serca. Bo zbudowali sami sobie pewną granicę, po której przekroczeniu zaczęli usychać. Na własne życzenie odebrali sobie smak życia, a pozostawili jedynie jego namiastkę w postaci wspomnień. Sprawili, że to one stały się dla nich elementem niezbędnym do tego, aby dożyć kresu swych dni.

CO NIESIE PRZYSZŁOŚĆ?

Odpowiedź, mój przyjacielu, wieje na wietrze. I jeśli wsłuchasz się w jego melodię odpowiednio mocno, to gwarantuję Ci, że ją usłyszysz. Będzie szeptała w Twoją stronę słowa, które napełnią cię otuchą. Bo mimo tego, iż nic już nigdy nie będzie takie, jakim było dawniej, to wcale nie znaczy, że przyszłość będzie niosła ze sobą już jedynie cierpienie i melancholię. Nie, przyszłość może być piękna. Może być kolorowa. Może nieść radość i wspomnienia po tysiąckroć bardziej intensywne od wszystkich tych, które schowałeś do szuflady.

Wsłuchaj się w wiatr, a usłyszysz:

„Carpe Diem”

Nie złapiesz dymu gołymi rękoma, ani nie zamkniesz chwili w szkatułce. Wszystko, co Cię spotka, wszystko co właśnie przeżywasz – to minie. Twoim zadaniem nie jest to, aby żyć w przeszłości. Twoim zadaniem nie jest też to, aby próbować uchwycić na siłę te wszystkie momenty. Rzeczą, którą musisz robić, aby być szczęśliwym jest doświadczanie tego, co właśnie rozpościera się jak pejzaż przed twoimi oczami. Zanurz się w chwili, którą współtworzysz i nie przejmuj się tym, że ścieżka, którą właśnie przeszedłeś została zasypana przez śnieg. Na horyzoncie widać już przyszłość i wierz mi… ona nie jest wcale gorsza od tego, co już Cię spotkało. Korzystaj z tej wiedzy, bo tak jak pisała Wisława Szymborska:

”Jesteś – a więc musisz minąć
Miniesz – a więc to jest piękne.”

Dopóki wierzysz w to, że przyszłość może być równie piękna, jak przeszłość, to taka ona właśnie będzie. A przeszłość… przeszłość stanie się dzięki temu jeszcze bardziej majestatyczna.

Żyj, kochaj, odczuwaj! Teraz! Nie za godzinę, nie jutro, nie za miesiąc. Korzystaj z tego wszystkiego, co niesie Ci życie. Bądź chwilą, która właśnie trwa. Bądź nią i doceń ją już teraz, a nie wtedy, gdy już przeminie. Ciesz się z tego, co trwa. Nie ważne, że w Twojej głowie bije się milion myśli. Zatrzymaj się na chwilę i wsłuchaj się w to, co otula twoje ciało.

Wystarczy, że posłuchasz głosu, który niesie się na wietrze. On Cię poprowadzi. On da Ci odpowiedzi na wszystko.

Bo to wiatr tysięcy serc. Wiatr napędzany przez tych, którzy wierzą w to, że przyszłość może być piękna.

Blowing In The Wind – BOB DYLAN from Nouriddin BENZ on Vimeo.


Aha, prawie zapomniałbym – kliknij TUTAJ like’a, a od dziś i ty, i ja będziemy szczęśliwi. Możesz także zacząć obserwować mnie na moim PROFILU PRYWATNYM i dzięki temu jako pierwszy będziesz dostawał informacje o najnowszych wpisach.
Przypominam jednocześnie, że każdy chamski, wulgarny czy w jakikolwiek sposób czepialski komentarz zostanie natychmiast usunięty. To mój dom i to mi ma być tutaj wygodnie.

Poprzedni post Następny post

Mało? Mam dla ciebie parę propozycji:

 • http://terra-feliks.blogspot.com/ Hipis

  Na studiach pozbyłam się nawyku patrzenia w przeszłość. Bo też trudno było to robić, jeżeli zostało się rzuconym w przestrzeń, jak między Ziemią a Księżycem, z której nie dało się wrócić do dawnego życia – dawne życie umarło. Można było już tylko iść do przodu, żeby się czegoś uczepić i nie tkwić w tak beznadziejnej pustce. Dzisiaj chodzę po rodzinnej wsi, po mieście, w którym chodziłam do liceum, i nie mam żadnych wspomnień. Moja szkoła, miejsce pierwszej randki, ulubiona księgarnia, dawna praca, ulubione ulice – nie zauważam tego. Zamknęli moją ulubioną kawiarnię – cóż, nie powoduje to we mnie żadnych uczuć. Przyszłośc ma tą zaletę, że jeszcze nie wiemy, jak bardzo nam dowali, za to pamiętamy, ajk dowaliła nam przeszłość, więc wiadomo, którą z nich wolę.

 • Dot

  Wspaniały wpis!!

  • http://anonimove.com/ Kacper Ożóg

   Grazie.

 • nyah

  Nigdy papieros nie będzie tak smaczny,

  a wódka taka zimna, pożywna.

  Nigdy nie będzie tak ślicznych dziewczyn.

  Nigdy nie będzie tak pysznych ciastek.

  Reprezentacja naszego kraju nie będzie miała takich wyników.

  Już nigdy.
  (…)
  ;)

  Posłuchaj:
  https://www.youtube.com/watch?v=FCo7Wn7Gz6M

  • http://anonimove.com/ Kacper Ożóg

   znane i lubiane.