#na_szybko, Relacje międzyludzkie

JAK MOŻNA BYŁO TO SPIEPRZYĆ?

Czyli parę słów o tym, że nie warto przejmować się porażkami na różnych testach

…oraz właściwie we wszystkich innych sytuacjach życiowych.


Dzisiaj tysiące gimbusów pisało część humanistyczną testów gimnazjalnych. Ogromnym zaskoczeniem okazało się zwieńczenie testu z języka polskiego… opowiadaniem.
Już wyobrażam sobie miny tych wszystkich dzieciaków, które przez te trzy lata przygotowywały się do rozprawki, a tu nagle taki psikus.
Dzisiaj możemy sobie gdybyć, jak co po niektórym poszło, ale przewidując fakty jestem w stanie wyobrazić sobie reakcje tych wszystkich domorosłych ekspertów, którzy poczują się w obowiązku skytykować tych, którym pisanie tej pracy nie poszło.

Cóż, być może was to zdziwi, cwaniaki, ale…

TO SIĘ ZDARZA

Nie każdy, komu pójdzie słabo test gimnazjalny musi być idiotą. Nie wszyscy do pisania tego typu prac podchodzą w pełni na luzie. Niektórzy stresują się tym bardziej niż przed pierwszym bzykaniem. To normalne. Stres was zżera, popełniacie głupie błędy, zapominacie dodać paru przecinków, wedrze się jakiś błąd składniowy – te rzeczy nie czynią z Was debili.
Poza tym nie martw się, zdradzę Ci jeszcze jedną tajemnicę:

TESTY GIMNAZJALNE MAJĄ JEDYNIE MINIMALNY WPŁYW NA TWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ

O ile nie zerowy.
Owszem, jeżeli bardzo zależy Ci na dostaniu się do dobrego liceum, masz jasno określoną przyszłość i posada chirurga już na Ciebie czeka, to tak – dobrze jest ładnie napisać całość i dorzucić do tego parę piątek (ewentualnie szóstek jeżeli poziom w danym liceum jest mocno wyśrubowany) na świadectwie. Ale i bez tego dasz sobie radę. Prawda jest taka, że realna zabawa zaczyna się w liceum na rozszerzeniach. Zakres materiału wszędzie jest taki sam i choćbyś trafił do najgorszego liceum, to przy odrobinie samozaparcia i tak dobrze zdasz maturę i dostaniesz się na studia, które Cię interesują.
No, może jest jeden minus – w słabszym liceum masz nieco mniejszą motywację do nauki. Nawet jeżeli jesteś całkiem bystry.
Dlaczego? Bo w sporej części otaczają Cię kretyni, których przyszłość wiąże się z placem budowy lub kasą w supermarkecie, a ty przez to nie masz absolutnie żadnej motywacji do tego, aby być lepszym od innych. Bo i tak jesteś i to Cię zadowala. Błąd.
Tego się wystrzegaj i staraj robić wszystko, żeby jak najwięcej wyciągnąć z liceum. Nawet gdyby mieli nazywać Cię kujonem, a Ty miałbyś stracić wszystkich kumpli w szkole za to, że spotykasz się po lekcjach na dodatkowych zajęciach z nauczycielami.

Warto także pamiętać o tym, że…

TYCH TESTÓW NIE DA SIĘ „NIE ZDAĆ”!

Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że możesz mieć z majcy zero punktów i przy dobrych wiatrach i tak dostaniesz się do dobrego liceum. Serio. Wystarczy, że podejdziesz do pisania wszystkich części, reszta pójdzie Ci całkiem nieźle (powiedzmy na 80-90 procent), twoje oceny także będą bez zarzutu, a bez problemu dasz radę załapać się tam, gdzie to sobie ustaliłeś.
A i jeszcze jedno:

TO, ŻE TY COŚ UMIESZ, NIE ZNACZY, ŻE DLA INNYCH JEST TO TAK SAMO OCZYWISTE

Jak można było tego nie zrobić?!„, „przecież to takie banalne!„, „idiota z Ciebie, skoro nie potrafiłeś tego zrobić„. Ile razy ja to słyszałem? Ile razy sam to mówiłem? Już nawet nie liczę.

Ludzie mają tendencję do tego, aby przyjmować swój punkt widzenia za ten jedyny. Ten najsłuszniejszy.
„Skoro ty to umiesz, to z miejsca wydaje Ci się, że inni także muszą”. Cóż, nie muszą.
To że ty jesteś mistrzem w obliczaniu funkcji kwadratowej (w liceum was to czeka, nie polecam), nie oznacza, że inni także muszą być w tym tak samo biegli. Ja wiem, że dla niektórych banałem jest napisanie rozprawki (a nie jest?), ale są ludzie, którym sprawia to sporą trudność. Tak samo jak ty możesz nie czuć się zbyt pewnie w obliczaniu pierwszej i drugiej prędkości kosmicznej.
Każdy z nas jest inny i specjalizuje się w czymś innym.

Także zanim ocenisz jednego ze swoich kolegów, że wyłożył się na pisaniu opowiadania przypomnij sobie moje słowa.


PS. Na drugiej stronie czeka dla was pocieszenie. Jeśli mogę was prosić, to otwórzcie ją dopiero wtedy, gdy za tydzień lub dwa poznacie wyniki swoich testów i obliczycie sumę punktów rekrutacyjnych. Właściwie to nawet nie musicie o tym pamiętać. Przypomnę wam o niej.
I zachowajcie to dla siebie. Wszystkie komentarze, które będą psuły innym niespodziankę zostaną skasowane, a autorzy bezwzględnie banowani.


Aha, prawie zapomniałbym – kliknij TUTAJ like’a, a od dziś i ty, i ja będziemy szczęśliwi. Możesz także zacząć obserwować mnie na moim PROFILU PRYWATNYM i dzięki temu jako pierwszy będziesz dostawał informacje o najnowszych wpisach.
Przypominam jednocześnie, że każdy chamski, wulgarny czy w jakikolwiek sposób czepialski komentarz zostanie natychmiast usunięty. To mój dom i to mi ma być tutaj wygodnie.

Strony: 1 2

Poprzedni post Następny post

Mało? Mam dla ciebie parę propozycji:

 • http://www.namoimpodworku.blog.pl/ Anna Król

  Szczerze po tylu latach już nie pamiętam co było na teście gimnazjalnym. Za to historia z opowiadaniem przypomina mi maturę. Przygotowywałam się do matury rozszerzonej z polskiego i byłam święcie przekonana, że wybiorę wiersz do interpretacji (ZAWSZE był wiersz i proza). A tu klops. Dwa fragmenty prozy. Strachu się najadłam, ale wszystko się udało. Nie warto się przejmować, potwierdzam.

  • http://anonimove.com/ Kacper Ożóg

   Bo to nie jest takie trudne. Czasami jest łatwiejsze niż nam się może wydawać. Dlatego nie warto się stresować przed testami :)

 • http://www.sylvieu.com/ Sylwia Koladyńska

  Dobra, można czegoś nie umieć, można czegoś nie kumać – ale czy testy nie są w dużej mierze po prostu na myślenie? Toż to ja do matury podchodziłam z modlitwą na ustach, żeby zdać matmę – a miałam 70%. Trzeba umieć ruszyć głową, niekoniecznie wkuwać wszystko na pamięć :p Chociaż może z tym też jest teraz problem…

 • http://www.mlodygentleman.pl/ Jan Machyński

  Egzaminy gimnazjalne są testami na inteligencję. Nie na wiedzę, nie na podręcznik, czy nauczyciela. Jedynie osoba z zaćmieniem umysłowym może mieć problem – reszta, która nie zdała…nie wiem, ale przychodzi mi do głowy jeden pomysł – zrobiła to z premedytacją.

  Takie są fakty – wystarczy się na chwile skupić i zaznaczyć odpowiedni kwadracik.
  And finish.

  • http://anonimove.com/ Kacper Ożóg

   Fakt.
   Mam jednak jedno zastrzeżenie – nawet jak masz zero punktów z egzaminu, to i tak go zdałeś. Liczba punktów po prostu drastycznie spada w końcowym rozrachunku (o 20 pkt)

   • http://www.mlodygentleman.pl/ Jan Machyński

    No tak. Źle to ująłem. Chodziło mi o to, że da się utrzymać na pewnym poziomie. Powiedzmy 50%. Trója. Czasem nawet mniej. To da się ze spokojem zrobić. Nawet powiedziałbym, że aby tego nie zrobić, to trzeba chcieć tego nie zrobić ;)

    • http://anonimove.com/ Kacper Ożóg

     Dobra, wal się. Miałem 48 procent z części matematycznej.

     • http://www.mlodygentleman.pl/ Jan Machyński

      Będę miał podobnie. Ale z matmy do inteligencji trzeba dodać naturalne ogarnianie przedmiotów ścisłych.

 • Ruciakowa

  3 lata uczenia się rozprawki a na egzaminie…. charakterystyka! – Egzamin z przed dwóch lat….I ta chwila, gdy dostaniesz arkusz i nagle każdy od razu zagląda na koniec.
  Teraz to każdy maturą straszy xd.

  • http://anonimove.com/ Kacper Ożóg

   A nie „opowiadanie”?

   • Ruciakowa

    Opowiadanie było w tym roku, mówię, że sprzed 2 lat egzamin ;)

 • http://molksiazkowyrecenzuje.blogspot.com/ Mól Książkowy

  3 lata kucia rozprawki i charakterystyka, kucie powstania styczniowego i powstanie listopadowe. Oraz pozdrowienia od aksolotla meksykańskiego. I skoro „przy dobrych wiatrach można się dostać do dobrego liceum” to życzę szczęścia, bo jak klasa jest w dobrym liceum to nawet z odwołania możesz się nie dostać :)

  • http://anonimove.com/ Kacper Ożóg

   160 pkt gwarantuje Ci dostanie się do właściwie każdej dobrej szkoły w Krakowie.
   Owszem, jeżeli aplikujesz do klasy algorytmicznej w liceum numer pięć, gdzie składają papiery jedynie olimpijczycy, to przydałby Ci się maks lub chociaż „przyzwoite” 180.
   Co z tego wynika? Wystarczy, że masz same piątki z przedmiotów, które Ci się liczą, wszystkie testy (oprócz jednego napisanego miernie) napisane na 85-90 procent, parę dodatkowych osiągnięć szkolny, które przez trzy lata nie trudno sobie przypisać i masz zapewnione z 155-170 pkt bez najmniejszego problemu.

   • http://molksiazkowyrecenzuje.blogspot.com/ Mól Książkowy

    W Zielonej Górze do III LO do klasy prawniczej trzeba było mieć „tylko” 180 puntów (chyba 176 dokładnie), a do klasy o profilu edukacji filmowej w innej szkole – 168. Przy ocenach dobrych i bardzo dobrych i egzaminach napisanych w przedziale 89-97 oraz wolontariacie i punktach za pasek itp. dostałam się do I Liceum w ZG – niski próg i 3 osoby chętne na 1 miejsce w 1 wyborze (wybierasz 3 szkoły, ale możesz wpisać kilka profili w danej szkole). III LO miało 93 chętne osoby w 1 naborze, a wymarzona edukacja filmowa w V LO ok. 4 osób w 1 naborze. To czy znajdziesz się za pierwszym razem wśród 25 szczęśliwców to sprawa nie tyle co szczęścia, co ostatniej osoby, tej „słabej”. A co do osiągnięć szkolnych – nie każdy jest geniuszem, aby brać udział w olimpiadach i dla niego testy i oceny to wszystko albo nic i albo mu się fartnie, albo uda mu się przez odwołanie.

 • https://trochekulturalnie.wordpress.com/ Karolina

  Jeśli ktoś 12 dni, przed maturą, nie wie jak obliczyć deltę, to można go nazwać idiotą.
  Zawsze można się na początku roku przepisać z liceum do liceum, nawet jak uwali się egzaminy, za uczniem idzie kasa, a ona musi się zgadzać. Jak ujebiesz maturę, to wtedy jest problem, a testy gimnazjalne, to jak mój kolega mówi „na wyjebanku i do przodu”. :)

  • http://anonimove.com/ Kacper Ożóg

   Nie zawsze trzeba dać w łapę. Czasami wystarczy zainteresować się rotacjami w klasach, w szkole, która nas interesuje i przepisać się w momencie, kiedy zwolni się jakieś miejsce. A te na początku roku zwalniają się na okrągło.

   • https://trochekulturalnie.wordpress.com/ Karolina

    Nie miałam na myśli, żeby dawać w łapę. Chodzi mi właśnie o te rotacje, każdy się przepisuje na początku roku.:)

 • http://www.wirujaceoktany.pl/ Mikołaj „Ramox” Lora

  Kiedy ja pisałem testy…. – brzmię jak stary pierdziel…- nie było to niczym, ani strasznym, ani trudnym. Pamiętam z tamtych lat, że nawet najgorsi „klasowi debile” zdawali jako tako. Poziom młodzieży po prostu leci na łeb na szyję. Cóż poradzić. Byłbym zwolennikiem powrotu do starego systemu szkolnictwa, gdzie gimnazjum nie istniało.
  Z ciekawości rozwiązałem sobie test udostępniony w necie. Co tam jest trudnego? A brak umiejętności napisania opowiadania to już po prostu jest poniżej krytyki. To tak jakby nie potrafić opisać tego co się robiło wczoraj.

  • http://anonimove.com/ Kacper Ożóg

   Cóż, to kolejna rzecz o której powinienem wspomnieć – osoby, które piszą tekst „z ciekawości” z perspektywy paru lat do przodu i zastanawiają się „co w nim takiego trudnego?”. Cóż, dla Ciebie? Nic. Dla mnie? Także nic. Ale to dlatego, że jesteśmy parę lat starsi niż gimnazjaliści.
   Plus my robiliśmy ten tekst z ciekawości. Bez stresu, że może nam nie wyjść.

 • Karolina Maicka

  Mój rocznik też został strollowany ale charakterystyką, którą 3/4 osób pisało ostatni raz w podstawówce. Co do samych testów, to nie miałam super zawrotnych wyników, bo jedyne co dobrze mi poszło to polski i angielski zarówno na podstawie jak i rozszerzeniu. Matmę napisałam poniżej krytyki, historię i WOS coś koło 50-60%, podobnie zresztą przyrodnicze. Mimo to dostałam się do liceum, do którego chciałam, na profil, który chciałam i guess what… idzie mi co najmniej nieźle.

  Swoją drogą, nie rozumiem w ogóle idei tych testów, podobnie zresztą matury, ale to nieco inna inszość. Czaję, że każdy stopień nauki powinien się kończyć jakimś sprawdzeniem nabytej wiedzy, tylko szkoda, że po pierwsze nie jest to wiedza potrzebna w życiu, a po drugie często nie jest to w ogóle wiedza, tylko umiejętność wpisywania się w klucz odpowiedzi.

 • http://narwany.blogspot.com/

  Prawdę mówiąc to jest kpina z ludzi, że każą im pisać na każdym etapie deukacji testy, które są po nie wiadomo co. Ludzie zwłaszcza w podstawówce nie są jeszcze dojrzali emocjonalnie i w dodatku wpaja im się ,żem uszą sie przygotować, że to sprada ich wiedzę. Guzik prawda, to sprawdza tylko nauczycieli a uczniowie są królikami doświadczalnymi. Poza tym zadanie banalnie łatwe podczas stresu moze okazać się nie do przejścia.
  Do gimnazjum, liceum i tak się dostaniesz. To po co pisać te testy…?

  • http://anonimove.com/ Kacper Ożóg

   Myślę, że to naprawdę ma znaczenie dla osób, które interesuje trochę lepsze liceum.

 • Patrycja

  Egzamin gimnazjalny już dawno za mną, więc właściwie nie mam pojęcia po co to czytałam, ale podziwiam Cie, naprawdę. Rzadko mówię takie rzeczy, wiec sama sobie się dziwię. Jesteś zajebisty i choć uwielbiam kontrowersje i liczyłam na to i w tym poście, mimo braku nutki absurdu nie zawiodłam się i na tym wpisie! :D

 • Natalia

  A tam funkcja kwadratowa. Rozszerzona trygonometria, to jest dopiero coś! :D