#na_szybko, Relacje międzyludzkie, Technologia

CO TO JEST SARAHAH I JAK Z TEGO KORZYSTAĆ?

Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o tej appce, ale nikt jeszcze nie udzielił Wam odpowiedzi

Jakiś tydzień temu zacząłem zauważać na snapchacie oraz instagramie, że moi znajomi zakładają sobie konta w aplikacji o nazwie ”Sarahah”. Zwykle stronię od podążania za tłumem, ale tym razem sam zamysł aplikacji zaciekawił mnie na tyle, że od razu poczułem potrzebę sprawdzenia, ”czym ona jest?”

Ale od początku…

CO TO JEST SARAHAH?

Sarahah to aplikacja, która służy do tego, aby wysyłać ludziom anonimowe wiadomości, w których przekazujemy im swoje rady, uwagi lub komplementy na temat… właściwie wszystkiego, co jest związane z ich osobami. To idealna opcja dla tych, którym zależy na ciągłym dążeniu do poprawy swoich zachowań, udoskonalaniu projektów, którymi się te osoby zajmują, czy wysłuchania paru słów otuchy.

Genialna rzecz.

Niby zwykłe narzędzie do udzielania ludziom feedbacku, a niesamowicie skraca dystans pomiędzy nadawcą danego komunikatu, a odbiorcą.

PO CO JEST SARAHAH?

Tak, jak pisałem wcześniej – możemy za pomocą tej aplikacji punktować ludzi oraz rzeczy, którymi się zajmują. Jest to o tyle ważne, że bardzo często mamy z tym problem, gdyż boimy się tego, że ktoś może nas źle odebrać. Tutaj ten problem znika, ponieważ wiadomości wysyłane są anonimowo. Dlatego od dziś śmiało możesz wysyłać swojemu ulubionemu blogerowi wiadomości odnośnie tego, ”że się skończył”, nie przejmując się tym, że Cię rozpozna.

Jesteś anonimowy, wbijanie noża w plecy innym nigdy nie było takie proste :)

No właśnie…

CZY SARAHAH JEST BEZPIECZNE?

I tak i nie. Jak już parokrotnie wspominałem jest to platforma do wysyłania anonimowych wiadomości. A jak nauczyły nas różne przypadki internetu, zawsze znajdą się idioci, którzy postanowią wykorzystać to do tego, aby komuś przysmażyć papierosa na policzku. Osobiście nie spotkałem się z tym, aby ktoś mnie dzięki tej aplikacji obrażał. Raczej są to konstruktywne wypowiedzi oparte na merytorycznej krytyce lub – nieco mniej merytorycznych – komplementach odnośnie tego, że ktoś ”chętnie by mi obciągnął”.
Cóż, też można.

Obawiam się jednak, że w rękach wielu młodych użytkowników, ta aplikacja stanie się idealnym kanałem do wylewania swoich frustracji i osobistych niesnasek w stronę ludzi, z którymi – delikatnie rzecz ujmując – nie żyją oni w zbyt dobrej komitywie. Na to należy uważać.

DLACZEGO PRZEZ SARAHAH NIE MOŻNA ODPOWIADAĆ NA WIADOMOŚCI?

Bo to nie do końca jest komunikator. Nie zadaje się tutaj pytań (chyba, że retorycznych), a samych odpowiedzi oczekuje się raczej w czynach. Przykładowo, piszesz do kogoś, że niezbyt miło zachowuje sie w stosunku do… hmm.. kobiet? Okej, więc odpowiedzią od tej osoby nie będzie wiadomość zwrotna, lecz sam fakt, że ktoś taki zacznie się zastanawiać nad swoim zachowaniem, a być może w późniejszej fazie – zmieni je.

Właśnie na tym polega sens tej aplikacji.

JAK MOGĘ ZAŁOŻYĆ SARAHAH?

Uznajmy, że ten podpunkt dodałem tutaj tylko po to, aby tekst mi się lepiej w googlach klikał. Bo chyba w dzisiejszych czasach każdy z Was umie korzystać z android market oraz appstore, prawda? :)

JAK MOGĘ POŁĄCZYĆ SARAHAH ZE SNAPCHATEM?

To od początku. Najpierw upewnij się, że masz najnowszą wersję snapchata. Masz? No i fajnie. Teraz zrób snapa i kliknij w ikonę spinacza po prawej stronie. Spinacz to takie coś, czym nasi dziadkowie spinali kartki papieru przed wojną.
Teraz wklej tutaj pełny adres (przykład: anonimovy.sarahah.com) swojego profilu na sarahah, następnie ponownie kliknij w spinacz w prawym dolnym rogu, później kliknij w ”załącz do snapa” i gotowe.

JAK MOŻECIE MNIE DODAĆ NA SARAHAH?

Wystarczy, że klikniecie w ikonkę lupy na dole ekranu i wpiszecie tam nick: „anonimovy”. I już. Od teraz jesteśmy w kontakcie.
Jednostronnym.

CZY WARTO?

Cóż, zależy. Zależy od tego, jak bardzo liczy się dla Was opinia oraz rady innych. Ja uznałem, że to dobry pomysł, móc poczytać, co ludzie mają mi anonimowo do powiedzenia i po paru dniach, korzystania z tej appki, naprawdę czuję różnicę. Na bieżąco staram się zmieniać to, co wiele osób uważa za złe oraz pielęgnować odruchy, zachowania czy sposoby działania, które ludziom się podobają.

”Po co mi sarahah?” – Na to pytanie każdy z was musi sobie samodzielnie odpowiedzieć.

Jedno jest pewne – aplikacja ta w najbliższym czasie stanie się jeszcze bardziej popularna. Czy to tylko chwilowa moda? Cóż, czas pokaże. Mam jednak nadzieję, że nawet jeśli jest to tylko wywindowany po sufit, temporalny trend, to będziemy umieli z niego umiejętnie skorzystać i wyciągniemy z niego jakąś naukę.

Amen.

Poprzedni post Następny post

Mało? Mam dla ciebie parę propozycji:

 • http://terra-feliks.blogspot.com/ Hipis

  Mnie zastanawia nazwa…
  Ale ogólnie uważam to za równie przydatne i logiczne co dawne portale na których zadawało się pytania i wszyscy mieli fioła na punkcie tego, żeby inni ich pytali (tak jakby mieli jakieś interesujące życie). Idealna rzecz dla atencyjnych nastolatków, w swoim życiu raczej tego nie potrzebuję ani nikomu ze znajomych nie będę nic wypisywać.

  • http://anonimove.com/ Kacper Ożóg

   Pierwsza myśl jeśli chodzi o nazwę? Ktoś zrobił aplikację w oparciu o imię „Sarah” oraz „haha”. Na początku myślałem, że chodzi tutaj o stworzenie czegoś dobrego na tragicznej historii, w tym przypadku linczu ludzi na dziewczynie, która nazywała się Sarah. To tylko moja teoria, bo po arabsku (apka jest arabska) słowo to oznacza szczerość i otwartość :)

   • http://terra-feliks.blogspot.com/ Hipis

    I tak to jest, gdy ludzie z jednej kultury próbują interpretować słowo z innej :P MIałam podobną pierwszą myśl co Ty.

 • Tymas

  Chcesz sprawdzić kto napisał na twoim profilu na sarahah? W dzisiejszych czasach nie stanowi to żadnego problemu, każda wizyta na stronie pozostawia jakiś ślad. Jeśli interesuje Ciebie, kto komentował Twój profil sarahah, sprawdź film https://www.youtube.com/watch?v=QUXChcjSJxo

 • Ola

  Szkoda tylko że moje dziecko jest na tej platformie szykanowane przez koleżanki. .. sprawa pewnie wyladuje na policji bo mam już dość obrażania i zastraszania mojego dziecka. Takie wymysły internetowe powinny zniknąć lub chociaż być bardziej kontrolowane.

  • Matino

   Generalnie to G.. No kogo interesuje co się u Ciebie dzieje, aplikacja sama w sobie jest okej, działa jak Ma, wiec zachowaj takie zale dla psychiatry, czy psychologa,

 • Drops 5:37

  Czy pogadam tu z jakimś ziomeczkiem, (osoba), z poryta bania, bo nie wiem jak się Tu w smie znalazłem, zacząłem czesać psa o 04, pozdrawiam PoryteGlowy, Wixiarzy Omen! I wiele innych, wszystkich?? i ściągam to gówno Polecam Dropsik??