książki

CO CZYTASZ?

Moje ulubione pytanie, które może zadać mi każdy a ja zawsze chętnie na nie odpowiem. Bez wykrętów i ze szczegółami. 

Lubię to pytanie. Lubię, kiedy ktoś interesuje się tym, że czytam jakąś książkę i chce dowiedzieć się o czym ona jest? Co z tego, że często zadawane jest tylko po to, aby niezdarnie zagaić rozmowę. Niech wszyscy tak do mnie zagajają, a szczególnie  ta obdarzona piersiami część „wszystkich”.

Z reguły nie lubię, gdy ktoś przerywa mi wykonywaną przeze mnie czynność. Irytuje mnie, kiedy ktoś próbuje nawiązać ze mną kontakt w czasie, gdy ja słucham muzyki. Nic nie wkurza mnie bardziej niż telefon podczas gry lub oglądania ulubionego serialu. Natomiast na pytanie – „co czytasz?” – zawszę odpowiem uśmiechem. Nie wiem czy wiecie, ale statystyczny polak w ubiegłym roku nie przeczytał ani jednej książki. Jeżeli przeczytałeś, choć jedną to znajdujesz się w tej szczęśliwej mniejszości. To smutne, bo sądzę że książki rozwijają. Nie ważne jakie! Ważne żeby coś przeczytać – może to być nawet Kubuś Puchatek lub Zaczarowana Zagroda. To nieistotne, chodzi tutaj o to aby uruchomić w mózgu jakąś część odpowiedzialną za kreatywność, samodzielne myślenie i wyobraźnię. Możesz obejrzeć największe dzieło światowej kinematografii, ale żaden film nie odda tego, czym jest książka. No może za wyjątkiem Lśnienia Kubricka. Stefan – nie postarałeś się pisząc tą książkę.

Lubię kiedy ktoś interesuję się tym, że coś czytam. Nie ważne jakie ma intencje. Czyta, czy nie czyta – właśnie dał mi okazję ku temu abym go do tego zachęcił.

Cholera, rozpisałem się jak idiota a przecież miałem wam odpowiedzieć na to jedno pytanie. Co czytam? Ano aktualnie biografię Jacka Nicholsona. Niecały miesiąc temu przewertowałem parę stron a następnie odłożyłem na półkę i nie mogłem się do niej zebrać. Teraz jestem na 120 stronie i z szczerze muszę przyznać, że gość, który ją napisał, odwalił kawał dobrej roboty. Tylko nie mogę wyzbyć się pewnej myśli: czy to on tak dobrze pisze, czy to Nicholson miał tak barwne życie? No nie ważne.

 

A wy, co czytacie?

 

Poprzedni post Następny post

Mało? Mam dla ciebie parę propozycji:

 • http://wstawtytul.com/ Anna Kramarz

  W tym momencie zabieram się za „Grę o Ferrin” AutorKasi – cóż, nikt nie powiedział, że życie recenzentki jest łatwe ;P

 • http://recenzje-panny-indyviduum.blogspot.com/ Indyviduum

  Jestem w trakcie „W pogodni za Metallicą” ;) Jest świetna :D

 • http://ksiazkozaur.blogspot.com/ Agnieszka Zielińska

  Biografię Chopina :D

  • http://anonimove.com/ Kacper Ożóg

   Z literatury o Chopinie to kojarzę tylko ten komiks. KMWTW

   • http://ksiazkozaur.blogspot.com/ Agnieszka Zielińska

    Jest tego dużo, dużo więcej :)

 • http://podczytywka.wordpress.com/ Podczytywka

  „Kroniki wariata z kraju i ze świata” Wojciecha Manna i niezmiennie, podczas drogi, „On the road” Jacka Kerouacka :)

 • Nicole :)

  Wow super blog :) nieczęsto spotyka się osoby, które chętnie czytają :) ja teraz czytam ,,Mechaniczna Księżniczka” z serii Mechanicznego Anioła od Cassandry Clare ♡ nie wiem co później czytać. Polecasz jeszcze jakąś książkę? :)

 • http://www.diriianum.pl/ Deirdre Diriiane

  A ja nie lubie głupich pytań ‚Co czytasz?’ Zwykle odpowiadam, że książkę :P

  • http://anonimove.com/ Kacper Ożóg

   Co w tym pytaniu jest głupiego? Kogoś może to po prostu ciekawić, a ja z przyjemnością zainteresuję taką osobę moją lekturą. Chyba.

 • http://lifestylebyhutch.blogspot.com/ Ms Hutch

  Ja kiedyś rozmawiałam z kolegą, opowiadałam mu o jakiejś książce, która mi się spodobała i spytałam „a ty co ostatniego fajnego przeczytałeś?”. Odpowiedział mi „nic, nie lubię książek, wolę pyknąć w LoL’a”.

 • http://blog.yoell.pl/ Marcin Nowak (YOeLL)

  Męczę się z biografią Steve’a Jobsa. Chyba odpuszczę, bo po przeczytaniu 250 stron mam dosyć czytania co chwilę że jego pracownicy to debile, a on jest. boski.

 • Sandra Jędrzejczyk

  Osobiście uwielbiam kiedy ktoś zadaje mi to pytanie. Fantastyczny sposób na rozpoczęcie konwersacji ;)

  Ja właśnie skończyłam czytać „Trafny Wybór” J.K Rowling. Świetna książka, którą po prostu trzeba przeczytać ;) Teraz zabieram się za „W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka” Marka Hoddera :)

 • VeniViciVetinari .

  Jak już się wszyscy uzewnętrzniają – ostatnimi czasu czytam ‚Grę w klasy’ Julio Cortazara i jestem zachwycony. Choć już wiem, że nie wystarczy mi tego przeczytać raz.
  Co do książek – coś się walnąłeś w statystyce, ale wszyscy wiemy, że 95% statystyk używanych w rozmowach jest zmyślonych. Łącznie z tą. Natomiast pytanie ‚co czytasz?’ jest pytaniem genialnym, ale już ‚co lubisz czytać?’ albo ‚jaka jest twoja ulubiona książka?’… Cóż. Trochę jak z filmami – ciężko wyznaczyć jeden, konkretny typ, który się lubi oglądać i który się po prostu lubi najbardziej. Przecież każda książka odwołuje się do czegoś innego, opowiada o czymś innym… Można by tak długo i namiętnie :)

 • http://tuturysta.com/?utm_source=disqus Mateusz Jaworowicz

  Nie mogłem Cie pominąć w ShareWeeku :D http://tuturysta.com/ogolnopolskie-swieto-lapowkarstwa-shareweek-2014/ Pozdrawiam

 • Maya Black

  Aktualnie czytuje Martwą Strefę Kinga, ale na ten rok mam już spisaną listę wszystkich książek, które mam zamiar przeczytać, póki co jest tam tylko z 35 pozycji, ale mam nadzieje, że z czasem bd ich więcej.
  P.S jeśli lubisz Kinga polecam Ci jego nową książke pt. Przebudzenie, jeśli sadziłes ze w innych książkach późno rozpoczynał akcje, czytając ją bardzo się zdziwisz.

 • nyah

  Na „co czytasz? ” poderwał mnie mój dzisiejszy mąż. ?
  Lubię ten tekst.